Music of Alexander Peskanov

peskanov performance awards

Sinfonietta (Tribute to Tchaikovsky)

Lea Sophie Röhrenbeck and Lilly Beham (1st Place)

students of Irina Mints (Friedberg, Germany)

Mischievous ("Little Rock Suite")

Luke Wang, Kevin Wang, Coleman Leung, (1st Place)

students of Olga Kuperstein (Maryland, USA)

Joker's Waltz

Franciszek Rafal Lewandowski (1st Place)

student of Rafal Lewandowski (Gdynia, Poland)

Sonnet 140 of Petrarch (Tribute to Franz Liszt)

Stanley Holewa (1st Place)

student of Nopanand Chanorathaikul

(Bangkok, Thailand)

Calliope 

Evan Dickson and Hannah Fantin (3rd Place)

students of Carol Stone (Tennessee, USA)

Mexican Ballade

Michelle Wang (1st Place),

student of Olga Kuperstein (Maryland, USA)

Sweet Dreams

Emily Zhang (2nd Place)

student of Olga Kuperstein (Maryland USA)

Spirits of the Wind

John Carpenter (Ohio USA)

student of Eugene List / Sasha Gorodnitzki

Brasileira

Chloe Cheng

student of Vivian Fang Liu (New York, USA)

The Rain

Evan Dickson

student of Carol Stone (Tennessee, USA)

Brasileira

Arthur Yang 

student of Olga Kuperstein (Maryland, USA)

West End Nocturne, Circus

Kristen Ding,

student of Olga Kuperstein (Maryland, USA)

Joker's Waltz, Passacaglia

Yueshi Huo,

student of Ursula Gruszewski (Adelaide, Australia)

Alabama Boogie

Julia Rozenkova, 

student of Irina Cherkasski (Melbourne, Australia)

Key West Paradise

Danny Shing and Rachael Wang, 

students of Karine Koroukian (New York, USA)

Joyride 

Annie Yuan and Ammy Yuan (1st Place)

students of Olga Kuperstein (Maryland, USA)

Aristocrat Rag ("Little Rock Suite")

Claire Huang, Annie Jia, Jason Jia (1st Place)

students of Olga & David Kuperstein (Maryland, USA)

Waltz in A Minor

Liz-Eunji Sellers (1st Place)

student of Bruno Rigutto (North Carolina, USA)

Fantasy Rag 

Hannah Cha and Noah Cha (2nd Place)

students of Victoria Wyatt (Virginia, USA)

Sonnet 140 of Petrarch (Tribute to Frantz Liszt)

Victoria Phan (2nd Place),

student of Ursula Gruszewski (Adelaide, Australia)

Sweet Dreams

Emily Yang (2nd Place)

student of Tatyana Bayliyeva (New Mexico USA)

Andante and Variations

Leonardo Zhu 

student of Laureen Di Bisceglie (Missouri, USA)

Elegie and Pantomime

Christina Zhang (1st Place)

student of Olga Kuperstein (Maryland, USA)

Waltz-Scherzo

Luke Wang (1st Place)

student of Olga Kuperstein (Maryland, USA)

Waltz in A minor

Nadine Meister (1st Place)

student of Olga Kuperstein (Maryland, USA)

Space Fantasy

Barad Abdollahpour,

student of Ursula Gruszewski (Adelaide, Australia)

Joker's Waltz

Karis Lau,

student of Vivian Fang-Liu (New York, USA)

Mazurka

Aditya Bhandari, 

student of Olga Kuperstein (Maryland, USA)

Joker's Waltz

Maria Hanneman Vera (2nd Place)

student of David Rodriguez De La Peña

(Mexico City, Mexico)

Play Balalaika

Joshua Lipman, 

student of Edwina Hunter (Maryland, USA)

CONTACT US

249 Cedar Road East Northport, NY 11731

Tel: 516-983-3873 / Fax: 631-368-0243

Email: alekp@peskanov.com

Website: bmtgmusic.org

WE CAN BE REACHED

Monday - Friday: 6:30pm - 10:00pm
Saturday: 9:00am - 1:00pm​

  • Grey Twitter Icon
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Google+ Icon

© 2018 By The Brooklyn Music Teachers' Guild, Inc.